Take a fresh look at your lifestyle.

Michael Jordan jo vetem basketbollist!

Michael Jeffrey Jordan (i lindur më 17 shkurt 1963), i njohur gjithashtu me inicialet e tij MJ, është një biznesmen amerikan dhe ish-basketbollist profesionist. Ai është pronari kryesor dhe kryetari i Charlotte Hornets i Shoqatës Kombëtare të Basketbollit (NBA) dhe i 23XI Racing në serinë e Kupave NASCAR. Ai luajti 15 sezone në NBA, duke fituar gjashtë kampionate me Chicago Bulls. Biografia e tij në faqen zyrtare të NBA thotë: "Me aklamacion, Michael Jordan është basketbollisti më i mirë i të gjitha kohërave." Ai ishte integral në ndihmën për të popullarizuar NBA në të gjithë botën në vitet 1980 dhe 1990, duke u bërë një ikonë kulturore globale në proces. Jordan luajti basketboll në kolegj për tre sezone nën trajnerin Dean Smith me Karolinën e Veriut Tar Heels. Si fillestar, ai ishte anëtar i ekipit kombëtar të kampionatit Tar Heels në 1982. Jordan u bashkua me Bulls në 1984 si zgjedhja e tretë e përgjithshme e drafteve dhe shpejt u shfaq si një yll i ligës, duke argëtuar turmat me rezultatin e tij të dobishëm ndërsa fitoi një reputacion si një nga lojtarët më të mirë mbrojtës të lojës. Aftësia e tij kërcuese, e demonstruar nga kryerja e dunkave të përplasjeve nga vija e gjuajtjeve të lira në Slam Dunk Contests, i dha atij pseudonimet "Air Jordan" dhe "Airness tij". Jordan fitoi kampionatin e tij të parë NBA me Bulls në 1991, dhe ndoqi atë arritje me tituj në 1992 dhe 1993, duke siguruar një "tre-torfe". Jordan u tërhoq papritur nga basketbolli para sezonit 1993–94 NBA për të luajtur Minor League Baseball, por u kthye te Bulls në Mars 1995 dhe i udhëhoqi ata në tre kampionate më shumë në 1996, 1997 dhe 1998, si dhe një 72 të rregullt të atëhershëm rekord -fiton sezoni në sezonin 1995–96 NBA. Ai doli në pension për herë të dytë në janar 1999 por u kthye për dy sezone të tjera NBA nga 2001 në 2003 si anëtar i Washington Wizards.