Take a fresh look at your lifestyle.

Ronaldo Fenomeni R9

Ronaldo Luís Nazário de Lima (Portugez Brazilian: lindur më 18 shtator 1976), i njohur zakonisht si Ronaldo, është një pronar biznesi brazilian, president i klubit të La Liga Real Valladolid, dhe një futbollist profesionist në pension i cili luajti si sulmues. Dubluar gjerësisht në Portugeze O Fenômeno ("Fenomeni"), ai konsiderohet gjerësisht një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Si një sulmues shumë-funksional i cili solli një dimension të ri në pozicion, Ronaldo ka qenë ndikimi për një brez sulmuesish që kanë ndjekur. Falënderimet e tij individuale përfshijnë të qenit FIFA Lojtari Botëror i Vitit tri herë, dhe fitimi i dy çmimeve të Topit të Artë.

Ronaldo e filloi karrierën e tij në Cruzeiro dhe u transferua në PSV në 1994. Ai u bashkua me Barcelonën në 1996 për një tarifë transferimi rekord botëror, dhe në 20 vjeç u emërua Lojtari Botëror i Vitit FIFA 1996, duke e bërë atë marrësin më të ri të çmim Në vitin 1997, Inter Milan theu tarifën rekord botëror për të nënshkruar Ronaldon, duke e bërë atë lojtarin e parë që nga Diego Maradona që theu rekordin e transferimeve botërore dy herë. Në 21 vjeç ai mori Topin e Artë të vitit 1997, dhe ai mbetet marrësi më i ri i çmimit. Në moshën 23 vjeç, Ronaldo kishte shënuar mbi 200 gola për klubin dhe vendin, megjithatë pas një serie dëmtimesh në gjurmë dhe rikuperimi ai ishte joaktiv për gati tre vjet. Ronaldo u bashkua me Real Madrid në 2002 dhe fitoi titullin 2002-03 në La Liga. Ai kishte magji në A.C. Milan dhe Corinthians para se të dilte në pension në 2011 pasi kishte pësuar dëmtime të mëtejshme.