Take a fresh look at your lifestyle.

Kush Ishte Maradona

Diego Armando Maradona u lind më 30 tetor 1960 dhe vdiq më 25 nëntor 2020, ishte një lojtar dhe menaxher profesionist i Argjentinës. I vlerësuar gjerësisht si një nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e këtij sporti, ai ishte një nga dy fituesit e përbashkët të çmimit FIFA Player of the 20th Century. Vizioni, pasimi, kontrolli i topit dhe aftësitë e driblimit të Maradonës u kombinuan me shtatin e tij të vogël, i cili i dha atij një qendër të ulët graviteti duke e lejuar atë të manovronte më mirë se shumica e lojtarëve të tjerë. Prania dhe udhëheqja e tij në fushë patën një efekt të madh në performancën e përgjithshme të ekipit të tij, ndërsa ai shpesh do të veçohej nga kundërshtarët. Përveç aftësive të tij krijuese, ai zotëronte një sy për gol dhe dihej që ishte një specialist i goditjeve të lira. Një talent i parakohshëm, Maradona u dha pseudonimi “El Pibe de Oro” (“Djali i Artë”), një emër që qëndroi me të gjatë gjithë karrierës së tij. Ai gjithashtu kishte një jetë të trazuar jashtë fushës dhe u ndalua në 1991 dhe 1994 për abuzim të drogës.

Një playmaker i avancuar që operonte në pozicionin klasik numër 10, Maradona ishte lojtari i parë që vendosi tarifën e transferimit të rekordit botëror dy herë: në 1982 kur u transferua te Barcelona për 5 milion £ dhe në 1984 kur u transferua në Napoli për një tarifë 6.9 milion £. Ai ka luajtur për Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, ​​Napoli, Sevilla dhe Newell’s Old Boys gjatë karrierës së tij në klub, dhe është më i famshëm për kohën e tij në Napoli dhe Barcelona, ​​ku fitoi vlerësime të shumta.

Në karrierën e tij ndërkombëtare me Argjentinën, ai fitoi 91 ndeshje dhe shënoi 34 gola. Maradona luajti në katër Kupa Botërore FIFA, përfshirë Kupën e Botës 1986 në Meksikë, ku ai ishte kapiten i Argjentinës dhe i udhëhoqi ata në fitoren ndaj Gjermanisë Perëndimore në finale, dhe fitoi Topin e Artë si lojtari më i mirë i turneut. Në çerekfinalen e Kupës së Botës 1986, ai shënoi të dy golat në një fitore 2–1 kundër Anglisë që hyri në historinë e futbollit për dy arsye të ndryshme. Goli i parë ishte një faull trajtimi i papenalizuar i njohur si “Dora e Zotit”, ndërsa goli i dytë pasoi një driblim prej 60 m (66 yd) në pesë lojtarët e Anglisë, i votuar “Qëllimi i Shekullit” nga votuesit e FIFA.com në 2002.

Maradona u bë trajner i ekipit kombëtar të futbollit të Argjentinës në nëntor 2008. Ai ishte në krye të ekipit në Kupën e Botës 2010 në Afrikën e Jugut para se të largohej në fund të turneut. Ai më pas ishte trajner i klubit me qendër në Dubai Al Wasl në Pro-League të Emirateve të Bashkuara Arabe për sezonin 2011–12. Në vitin 2017, Maradona u bë traineri i Fujairah para se të largohej në fund të sezonit. Në maj 2018, Maradona u shpall si kryetari i ri i klubit Bjellorus Dynamo Brest. Ai arriti në Brest dhe u prezantua nga klubi për të filluar detyrat e tij në korrik. Nga shtatori 2018 deri në qershor 2019, Maradona ishte trajner i klubit meksikan Dorados. Ai ishte trajneri i klubit Argjentinas Primera División Gimnasia de La Plata nga shtatori 2019 deri në vdekjen e tij në nëntor 2020