Take a fresh look at your lifestyle.

Xhaka në rolin e një kapiteni të vërtetë, vlerësohet lartë paraqitja e tij

Granit Xhaka mori një rol drejtues në fitoren 3-0 të Arsenalit ndaj Sheffield United, duke udhëzuar shokët e tij të skuadrës se çfarë të bënin në fushat kryesore.

Gjatë kësaj ndeshje, ai u vlerësua si një figurë e zëshme që i mbajti lojtarët e gjallëruar me udhëzimet e tij të vazhdueshme, transmeton lajmi.net.

Ai ndihmoi Ceballos & Partey të ruanin pozicionin e tyre- ndërsa gjithashtu u bëri thirrje lojtarëve të vazhdojnë për të shënuar më shumë gola.

Xhaka u kap në një mikrofon duke thënë disa herë: “Qëndro këtu Dani, qëndro”, pra, duke e udhëzuar mesfushorin në pozicionimin e tij.

Ai gjithashtu ndihmoi Thomas Partey të përmirësonte vendimmarrjen e tij, duke i thënë vazhdimisht: ‘Koha! Koha Thomas, mbaje topin! ”

Xhaka gjithashtu ishte i kënaqur kur pa golin e bukur të Alexandre Lacazette, duke thënë: “Po! Po! Kjo është djema! Vazhdojmë përpara!”

Para se Arsenali të fillonte pjesën e dytë, Xhaka bëri ekipin së bashku në një grumbull dhe tha: “Djema, ne luajmë dhe vazhdojmë! Ne nuk kthehemi prapa! ”

Mikel Arteta vlerësoi aftësinë e Xhakës për të luajtur në pozitën e mbrojtësit të majtë pas paraqitjes së tij mbresëlënëse kundër Sheffield United dhe pavarësisht se nuk ishte kapiten – mesfushori vendosi të veprojë si udhëheqësi i Arsenalit për t’i ndihmuar ata të marrin një fitore të madhe.

Gunners fituan me rezultat 3-0 në ndeshjen e fundjavës ndaj Sheffield United.