Take a fresh look at your lifestyle.

Çfarë duhet të hani para dhe pas vaksinës COVID: Këto janë këshillat që duhet ndjekur

Çdo person që do të vaksinohet me vaksinën kundër COVID-19, duhet të dijë se çfarë duhet ngrënë para dhe pas kësaj vaksine.

Rreth 24 mijë kosovarë deri më tani janë vaksinuar me vaksinën antiCOVID, me dozat që kanë qenë pjesë e donacionit COVAX. Aktualisht në vend nuk ka më doza të tjera për vaksinim, por që javëve në vazhdim pritet të vijnë donacione tjera, ku edhe shumë persona pritet të vaksinohen.

Çdo person duhet të jetë ‘i gatshëm’ për këtë proces, pasi shmangia e kësaj vaksine është e pamundur ku shërben si një mbrojtës shumë i mirë kundër COVID-19.

Por para se të aplikoni për vaksinim, ju duhet të dini së pari se çfarë duhet të hani para këtij procesi dhe pas saj.

Health.com ka radhitur disa gjëra që duhet t’i shmangni dhe që duhet t’i ngrëni ose pini, para dhe pas vaksinimit antiCOVID.

Metro i ka përgatitur disa nga to, që edhe duhet t’i keni parasysh nëse dëshironi që vaksina të ketë efektin e saj.

Shmangni alkoolin para dhe pas vaksinimit tuaj

Sipas ‘health.com’, ka disa arsye kryesore pse nuk duhet pirë alkool për të paktën disa ditë para dhe pas marrjes së vaksinës. Derisa disa njerëz kanë efekte anësore minimale ose aspak të vaksinës, të tjerët mund të përjetojnë lodhje, dhimbje koke, dhimbje muskulore, të dridhura, ethe dhe të përziera, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Edhe konsumi i lehtë i alkoolit mund të shkaktojë dehidrim, i cili mund të intensifikojë këto efekte anësore, transmeton Metro. Dhe nëse jeni të dehidratuar ose jeni pak i dehur, mund të jetë e vështirë të bëhet dallimi midis reagimit të trupit tuaj ndaj alkoolit kundrejt vaksinës. Pirja e alkoolit gjithashtu është treguar se streson sistemin imunitar.

‘Hani për gjumë’, sidomos një natë para vaksinimit

Të qenit i pushuar mirë ndihmon sistemin tuaj imunitar të punojë në potencialin e tij të plotë. Për të rritur cilësinë e gjumit para se të vaksinoheni, jini strategjik në lidhje me atë që hani, veçanërisht për darkë.

Një studim i botuar në Journal of Clinical Sleep Medicine zbuloi se ngrënia e shumë pak fibrave (fruta, perime, drithëra, arra dhe fara) dhe shumë yndyrë dhe sheqer i ngopur (mish yndyror, produkte qumështi, ëmbëlsira) mund të bëjë që njerëzit të kenë gjumë jo të mirë dhe shumë shqetësues, transmeton Metro. Në të kundërt, një marrje e ushqimit me fibra më shumë, çoi njerëzit në një gjumë të mirë, të thellë dhe relaksues.

Vaktet e darkës që plotësojnë kriteret për gjumë të mirë përfshijnë supë me thjerrëza të përzier me një sallatë kopshti të bërë me vaj ulliri ekstra të virgjër ; peshk i shoqëruar me brokolli dhe patate të pjekura; një tigan i fërguar me perime me agrume dhe fasule, makarona etj.

Sa për pijet, sigurohuni që të ndërprisni kafeinën të paktën gjashtë orë para gjumit. Dhe frenoni konsumin e lëngjeve në mbrëmje kështu që nuk do të duhet të ngriheni në mes të natës për të përdorur banjën.

Qëndroni të hidratuar mirë

Të qenit i hidratuar mirë është një nga mënyrat më të rëndësishme për të maksimizuar se si ndiheni, si para ashtu edhe pas vaksinimit tuaj. Sipas Institutit të Mjekësisë (IOM), gratë kanë nevojë për 2.7 litra lëng total në ditë (mbi 11 gota), dhe burrat kanë nevojë për 3.7 litra (mbi 15 gota). Rreth 20% e lëngjeve tona vijnë nga ushqimi, por kjo ende lë 8-12 gota, bazuar në udhëzimet e IOM, duke mos përfshirë nevoja shtesë për shkak të stërvitjes, transmeton Metro.

Ndërroni ushqimet e përpunuara për ushqime të plota

Studimet kanë treguar se, gjatë pandemisë, njerëzit kanë rritur konsumin e tyre të ushqimeve me shumë natrium, sheqerna të shtuara dhe / ose yndyrna totale. Me gjithë vështirësitë dhe pasigurinë që ka sjellë ky vit, nuk është çudi pse shumë e kanë rritur marrjen e ushqimit të tyre të shëndetshëm.

Në një artikull të vitit 2020 të botuar në British Journal of Nutrition, shkencëtarët arritën në përfundimin se zakonet e shëndetshme të të ngrënit janë të rëndësishme për parandalimin e COVID-19. Ndërsa studimet në lidhje me efektet e të ushqyerit para dhe pas vaksinës nuk janë botuar, mirëpo qëndron e vërtetë se mënyra më e mirë për të mbështetur sistemin tuaj imunitar pas vaksinimit është përparësia e ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese, anti-inflamatore.

Bleni ushqime pas vaksinës para kohe

Disa njerëz zhvillojnë disa simptoma pas vaksinës, e që njëra nga to është nauzea. Kjo mund të mos ju ndodhë, por për çdo rast, përpiquni të planifikoni përpara dhe të grumbulloni disa ushqime të buta dhe të tretshme lehtë (mendoni: çfarë do të hani kur keni grip), transmeton Metro. Opsionet e mira përfshijnë supë me perime, banane, salcë mollësh, pjepër, ujë kokosi, oriz kafe dhe patate.

Shmangni ushqimet e rënda si pjatat me djathë, salcat me krem, ushqimet e skuqura dhe mishi, si dhe ushqimet me sheqer, duke përfshirë karamele dhe produkte të pjekura. Qëndroni të hidratuar mirë dhe kur të përzieni, vazhdoni të përqendroheni në ushqime të freskëta dhe të plota. /