Take a fresh look at your lifestyle.

Ministri kroat ia konfirmon Konjufcës 10 mijë vaksina antiCOVID për Kosovën

Ministri i Jashtëm i Kroacisë, Gordan Grliq Radman, ia ka konfirmuar kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, se Kroacia ka siguruar 10 mijë vaksina antiCOVID për Kosovën.

Grliq konfirmoi këto vaksina edhe gjatë takimit me ministren e Jashtme, Donika Gërvalla.

“Kryediplomati Radman, pasi e uroi kryekuvendarin Konjufca për detyrën dhe konstituimin e institucioneve të dala nga zgjedhjet e 14 shkurtit, nënvizoi se Kroacia dhe Kosova janë dy vende miqësore dhe shprehu qëndrimin e shtetit kroat për vazhdimin e mbështetjes së Kosovës, me theks të veçantë në procesin e liberalizimit të vizave dhe rrugën e saj euroatlantike. Nga ana e tij, kryekuvendari Konjufca ka falënderuar kryediplomatin Radman për përkrahjen që shteti kroat i ka dhënë ndër vite Kosovës në të gjitha proceset shtetndërtuese, duke vënë pah se Kroacia fqinje është një shtet mik dhe se vendi ynë është i përkushtuar të avancojë marrëdhëniet dypalëshe. I pari i Kuvendit, duke vlerësuar lart kontributin e Kroacisë, u shpreh se orientim afatgjatë strategjik i Kosovës mbetet perspektiva evropiane dhe anëtarësimi në NATO e organizata tjera ndërkombëtare. Në takim, veç tjerash, u bisedua edhe për pandeminë, hapat për sigurimin e vaksinave dhe domosdoshmërinë e imunizimit të qytetarëve tanë, me ç’rast kryediplomati kroat bëri të ditur se Kroacia ka siguruar 10 mijë vaksina anti-Covid për Kosovës”, thuhet nga zyra e kryeparlamentarit.