Take a fresh look at your lifestyle.

Tetë vite pas aksidentit, kjo është gjendja e Michael Schumacher

Michael Schumacher është një legjendë tragjike e Formula 1, i cili u rrëzua gjatë një udhëtimi të skive në Zvicër në vitin 2013 dhe pësoi një dëmtim traumatik të trurit.

A ka ndonjë ndryshim të fundit mbi shëndetin e Michael Schumacher?Michael Schumacher është tërhequr nga skena e F1 për gati një dekadë, pas një dëmtimi të rëndë që ai pësoi ndërsa ishte me pushime në Alpet Zvicerane në 2013, duke lënë kampionin Brit Leëis Hamilton të kapërcente rekordin e tij historik të garave.

Të afërmit e kampionit shtatë herë botëror rrallë ndajnë përparimin e tij, duke i lënë mjekët të merren me situatën e tij, dhe ndërsa ata këmbëngulin se sportisti do të luftojë, parashikimet e tyre janë më pak se optimiste në disa raste.

Ku është Michael Schumacher tani?

Michael Schumacher duhet të kishte festuar ditëlindjen e tij të 52-të me 3 janar 2021, por përkundrazi është i vendosur në shtëpi pasi pësoi një aksident dobësues.

Në dhjetor 2013, ndërsa ishte në një udhëtim për ski me familjen e tij, Schumacher pësoi një dëmtim të rëndë të trurit kur zbriti në Combe de Saulire pranë Méribel në Alpet Franceze me djalin e tij Mick.

Ndërsa po kalonte një zonë jashtë pistës midis Piste Chamois dhe Piste Mauduit, ai ra dhe goditi kokën në një shkëmb.

Pavarësisht se kishte një përkrenare për skijimin, ai pësoi dëmtime katastrofike.

Schumacher u dërgua me urgjencë në spital dhe u mbajt në koma pas aksidentit dramatik, ndërsa mjekët punuan për të shpëtuar kampionin.Ata ngadalë e tërhoqën atë pandjenja, të cilën e përfunduan një vit më vonë në 2014.

Më pas, familja e tij e transferoi në shtëpi në Gland, Zvicër, ku ai vazhdon rehabilitimin e tij.

Në vitin 2014, Telegrafi raportoi se garuesi ishte “i paralizuar dhe në një karrocë”.

Ish-shefi i Ferrarit, Jean Todt tha se garuesi ka mbetur i fortë.

Ai i tha Radio Monte-Carlo në 2019 se kishte parë një garë F1 me shoferin, dhe ai “vazhdon të luftojë”.

“Unë jam gjithmonë i kujdesshëm me deklarata të tilla, por është e vërtetë. E pashë garën së bashku me Michael Schumacher në shtëpinë e tij në Zvicër. Michael është në duart më të mira dhe është kujdesur mirë në shtëpinë e tij. Ai nuk dorëzohet dhe vazhdon të luftojë”.

Z. Todt përmendi se marrëdhënia e tyre nuk është e njëjtë si dikur, dhe familja e Schumacher vazhdon të luftojë me të.

“Familja e tij po lufton po aq dhe natyrisht miqësia jonë nuk mund të jetë e njëjtë si dikur.

“Vetëm sepse nuk ka më të njëjtin komunikim si më parë. Ai vazhdon të luftojë. Dhe familja e tij po lufton në të njëjtën mënyrë”, tha Todt.

Një tjetër azhurnim optimist erdhi nga shefi i F1 Bernie Ecclestone, i cili tha muajin e kaluar se ishte duke pritur që Michael mund të përgjigjej një ditë pyetjeve mbi shëndetin e tij.

“Ai nuk është me ne për momentin. Por kur të bëhet më mirë, ai do t’u përgjigjet të gjitha pyetjeve. Ndërsa Schumacher vazhdon rrugën për shërim, vetëm njerëzit e zgjedhur lejohen ta shohin atë”, tha ai.

Kurse Luca Badoer, një ish-koleg i Schumacher në Ferrari, tha se vetëm gruaja e tij zgjedh se kush lejohet të vizitojë.

“Vetëm disa njerëz lejohen të vizitojnë Schumacher. Gruaja e tij Corinna vendos se kush lejohet ta shohë”, tha Badoer.