Take a fresh look at your lifestyle.

20 vrapues të një ultramaratone në Kinë vdesin pas përkeqësimit të motit

Njëzet vrapues kanë vdekur pasi moti ekstrem goditi një garë në distancë të gjatë në Kinën veri-perëndimore.

Erërat e forta dhe shiu i ngrirë goditën të shtunën pjesëmarrësit në ultramaratonën 100 km (60 milje) në Pyllin e Gurit të Lumit të Verdhë, një vend turistik në provincën Gansu.

Gara u ndërpre kur disa nga 172 vrapues u zhdukën dhe një operacion shpëtimi nisi.

Shumë nga vrapuesit e bllokuar thuhet se vuanin nga hipotermia.

Zyrtarët thanë se 151 vrapues u konfirmuan tani të sigurt dhe se tetë prej tyre u plagosën.

Gara kishte filluar nga ora 9 e mëngjesit të dielën, ku disa nga garuesit kishin të veshura shorte dhe bluze të shkurta.

Të mbijetuarit kanë treguar se fillimisht kishte pak erë dhe shi por nuk kishte asgjë ekstreme si ajo që përjetuan më vonë.

Pas tri orëve nisi të binte shi i madh nga i cili ranë edhe temperaturat.

Njëra nga garueset tha se ajo ishte kthyer pasi moti filloi të ndryshonte.