Take a fresh look at your lifestyle.

Fuqia e TikTok-ut, festa e ditëlindjes së 17-vjeçarit shkakton kaos në rrugë

Pasi festa e Adrian Lopez u bë sensacion viral në rrjetin social TikTok, mijëra adoleshentë u shfaqën në festën e vitit, transmeton Gazeta Express.

Shtatëmbëdhjetë vjeçari Adrian Lopez një javë më parë ishte vetëm një nxënës i shkollës së mesme nga qyteti Eastvale në shtetin e Kalifornisë në SHBA.

Por pas ftesës dixhitale, me të cilën ai i ftoi miqtë e tij për të festuar ditëlindjen e tij me të, u bë sensacion viral. Emri i Lopez përmbyti të gjitha rrjetet sociale, shkruan The New York Times.

Ftesa u bë një ndjesi aq e madhe sa mijëra të huaj erdhën në ahengun e organizuar në plazhet në Huntington Beach dhe rreth 60 kilometra nga aty, në Los Anxhelos.

Nxënësi i shkollës së mesme e bëri ftesën të hënën, më 17 maj. Thoshte që kushdo që dëshironte të kalonte kohë të mirë duhet të shkonte në vendin e ahengut në Beach Huntington të shtunën, 22 maj, në 7:30 pasdite. Ftesa titullohej “Partia e Adrianit”.

“Ishte menduar për miqtë dhe kolegët e mi të shkollës”, tha Lopez.

Festa u bë aq e madhe, sa Emily McIntosh, një kameriere 19-vjeçare në restorantin Duke’s në Huntington Beach, tha se punonjësit e restorantit nuk mund të dilnin për orë të tëra sepse ishte shumë e rrezikshme.

Kur policia erdhi për ta ndaluar ndejën, gjërat u bënë të dhunshme. Xhami i makinës së policisë u thye dhe një turmë e tërbuar iu vërsul policisë duke hedhur shishe dhe sende të tjera ndaj policisë. Policia u përgjigj me plumba gome. Shumë shpejt u shpall një shtetrrethim emergjent dhe gati 150 pjesëmarrës në trazirat e Beach Huntington u arrestuan.