Ata janë mishërimi i një çifti të fuqishëm që janë në lidhej prej 20 vitesh.

Dhe Beyonce dëshmoi se ishte ende çmendurisht e dashuruar me burrin e saj, Jay-Z, në një video romantike për fushatën e fundit të “Tiffany & Co. About Love”.

40-vjeçarja i bëri homazh Breakfast at Tiffany’s duke kënduar një version të “Moon River” gjatë klipit 90 sekondash, ku ajo mbante diamantin e diskutueshëm 128.54 karat, shkruan DailyMail.

Foto: Tiffany & Co

Jay-Z u ul në një makinë shkrimi dhe shkroi mendimet e tij ndërsa shikonte horizontin e qytetit të Los Anxhelosit nga Orum House i famshëm i veshur me xham, në lagjen e pasur të Bel Air.

Beyonce u ul pranë dritares në një avion privat dhe kishte veshur një kostum të bardhë mahnitës për të plotësuar veshjen me qafore të shkëlqyer në qafën e saj ndërsa priste të ribashkohej me dashurinë e saj. Ajo më vonë shihet në një fustan të zi të përsosur me panele të prera për të luajtur piano ndërsa burri i saj filmoi një video në shtëpi.

Foto: Tiffany & Co

Beyonce dhe Tiffany kohët e fundit u përballen me akuza për vendimin për të shfaqur diamantin e diskutueshëm, me shumë përdorues të medieve sociale që tërhoqën vëmendjen për historinë e tij të diskutueshme dhe rrethanat në të cilat u minua.

Diamanti u zbulua në një minierë koloniale në Kimberley, Afrika e Jugut, në 1877 – në një kohë kur vendi, dhe minierat e tij, ishin nën sundimin kolonial britanik dhe kur punëtorët emigrantë kryesisht zezakë iu nënshtruan kushteve të tmerrshme gjatë marrjes së një page të vogël, ose fare.

Foto: Tiffany & Co

Sipas një burimi pranë Beyonce, këngëtarja nuk ishte në dijeni të historisë së diskutueshme të diamantit, dhe ka mbetur e zemëruar për faktin se asaj nuk iu dha më shumë informacion në lidhje me prejardhjen e perlës.

“Beyonce është e vetëdijshme për kritikat dhe është e zhgënjyer dhe e zemëruar që nuk ishte në dijeni të pyetjeve në lidhje me historinë e saj,” tha një burim i brendshëm për The Sun.

“Ajo mendoi se çdo detaj i fundit ishte verifikuar, por tani ajo e kupton se vetë diamanti ishte anashkaluar.”

Foto: Tiffany & Co

Diamanti Tiffany në qendër të reagimit u gërmua nga Miniera Kimberley e De Beers në Afrikën e Jugut koloniale në 1877 kur punëtorët zezakë u detyruan të punonin në kushte të tmerrshme për pagë të vogël.

Tradicionalisht, një diamant gjaku, i njohur gjithashtu si një diamant konflikti, është çdo perlë që është minuar dhe shitur për të financuar veprimet ushtarake kundër një qeverie – siç përcaktohet nga Kombet e Bashkuara.

Historia e diamantit ka nxitur reagime të ashpra kundër këngëtares dhe argjendarisë, duke shprehur zemërimin se diamanti ende po shfaqet, veçanërisht nga një grua me ngjyrë e cila ka qenë kaq e hapur kundër racizmit. /Telegrafi/